LIST PASTERSKI z okazji ustanowienia nowej daty Uroczystości Najświętszej Maryi Panny z Rokitna

Umiłowani Diecezjanie!

Pragnę Was poinformować, iż w odpowiedzi na moją prośbę, otrzymałem decyzję watykańskiej Kongregacji do spraw Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów o ustanowieniu nowej daty Uroczystości Patronki Diecezji – Najświętszej Maryi Panny z Rokitna na dzień 18 czerwca. W tym dniu, pamiętnego Roku Pańskiego 1989, został ukoronowany Cudowny Obraz Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej, której koronę poświęcił w Rzymie święty Jan Paweł II. Ówczesny Pasterz – Biskup Józef Michalik przy tej okazji mówił: „Trzeba, żeby w koronie, którą przygotowujemy Matce Bożej, odnalazła się cała wspólnota diecezjalna, młody ale i także pochylony wiekiem, gorliwy i wątpiący, każdy kto się czuje związany z Kościołem na naszej ziemi. W tej koronie musi się odnaleźć każda rodzina katolicka. Ta korona powinna zajaśnieć blaskiem szczerej miłości i serdecznej ofiary.

Jesteśmy wpisani w obraz Matki, która cierpliwie słucha, a Rokitno jest dla nas miejscem do którego powracamy w chwilach radosnych, ale też trudnych i przełomowych dla naszego życia i powołania. „Rokitno jest duchową stolicą naszej Diecezji jako miejsce szczególnego spotkania z Bogiem. 18 czerwca będzie coroczną uroczystością, którą będziemy obchodzili w Rokitnie i we wszystkich świątyniach na terenie naszej Diecezji, zanosząc do Maryi nasze radości i bóle. Zezwolenie na obchody Uroczystości Głównej Patronki Diecezji w dniu rocznicy koronacji otwiera nowe możliwości dla rozwoju kultu Matki Bożej w Diecezji.

Czasy, w których żyjemy coraz bardziej nas niepokoją. Szukajmy miejsc duchowego schronienia, w których wyciszymy nasze niespokojne serca. Dziś o ten pokój zabiegamy realizując w naszym codziennym życiu macierzyńskie przesłanie fatimskie. Matka Boża przekazała nam przed 100 laty trzyczęściowe orędzie, które uświadamia nam, że życie takie jakby Boga nie było to największa tragedia człowieka, a pośrednio całych społeczeństw i narodów. Wiek XX stał się wymownym tego przykładem: człowiek człowiekowi zgotował piekielny los zagłady. Dziś klęska życia bez Boga boleśnie dotyka rodziny rozbite – choćby poprzez pracę zarobkową na Zachodzie, przez plagę rozwodów, czy przez coraz to nowe formy uzależnień, zwłaszcza młodego pokolenia. Maryja – zwłaszcza głosem z Nieba ostatnich dwustu lat nieustannie przestrzega nas, że największą przeszkodą w drodze człowieka do Boga jest grzech, a jedynym ratunkiem jest pokuta, umartwienie i modlitwa różańcowa w postawie ufnego – wręcz dziecięcego – zawierzenie Jej Niepokalanemu Sercu.  Czy jestem wolny od zła? Czy potrafię zawierzyć moje życie Maryi?  Czy modlę się na różańcu? Czy nie żyję dzisiaj tak jakby Boga nie było?

Siostry i Bracia!
Matczyne orędzie z Nieba zachęca nas do czynienia fatimskiego rachunku sumienia. Można ten rachunek zrobić w zaciszu własnego domu, czy tej świątyni, w której przeżywasz teraz niedzielną Eucharystię. Można z tymi pytaniami pojechać do Rokitna przed obraz Matki Cierpliwie Słuchającej, gdzie niejedno już padło pytanie, niejedna łza spłynęła z ludzkiego oblicza, niejedno cierpienie zostało ukojone i przywrócona została nadzieja w zalęknionym ludzkim sercu.

W Rokitnie, zapatrzeni w oblicze Zasłuchanej Matki zawsze znajdowaliśmy odpowiedź na istotne pytania: jak żyć?,  jak kochać?, jak wierzyć w Chrystusa, który jest drogą, prawdą i życiem? Maj jest miesiącem szczególnego świadectwa naszej zażyłości z Maryją.
Uczestniczymy w nabożeństwach z wystawionym Najświętszym Sakramentem, gdyż Ona jest Niewiastą Eucharystii, która nas prowadzi do swego Syna.  Dziękuję Wam za zaangażowanie i zachęcam byście nadal pielęgnowali te dzieła. Mobilizujmy nasze siły, podtrzymujmy te majowe tradycje, aby przykład wiary umacniał serca dzieci i młodzieży, najbardziej zagrożonych mentalnością czasów, w których żyje się tak, jakby Boga nie było. Zachęcam Drogich Kapłanów do wysiłku na rzecz umacniania kultu maryjnego w miesiącu maju. Dziękuję tym Parafiom, w których nie poprzestano tylko na nabożeństwach majowych, ale też zorganizowano Apele Maryjne o godzinie 21, czy wprowadzono procesje fatimskie i nabożeństwa Pierwszych Sobót Miesiąca. Jako Polacy nie wstydźmy się tej maryjnej pobożności, która jest płaszczem chroniącym wiarę w czasach powszechnej laicyzacji i demoralizacji. Maryja nam w drodze do Chrystusa nie przeszkadza. Ona do Niego prowadzi oraz „chroni nas w niebezpieczeństwach, udziela pociechy w utrapieniach i wspiera w dążeniu do wiecznej ojczyzny…”
Jakże ważne jest to życie modlitwy w naszych rodzinach, aby nie zagasła miłość wystawiana dziś na największe próby. Dlatego w sposób szczególny 18 czerwca zapraszam do Rokitna wszystkie rodziny, aby na nowo rozmodlić serca i zawierzyć Maryi wszystkie trudne sprawy naszego „dziś” Polski, Europy i świata. Zapraszam w sobotę 17 czerwca młodzież naszej Diecezji.
Niech Maryja uczy Was słuchać Ducha świętego, byście budowali życie udane i szczęśliwe.

Moje zaproszenie do Rokitna kieruję także do kapłanów, osób życia konsekrowanego, do rodzin, ludzi młodych, grup parafialnych, do wszystkich na różny sposób związanych z Diecezją i z naszym Sanktuarium w Rokitnie.

Na trud budowania więzi z Jezusem i Maryją udzielam Wam pasterskiego błogosławieństwa

+Tadeusz Lityński
Biskup Zielonogórsko-Gorzowski

Zielona Góra, 11 maja 2017 r.