11 lutego XXI Światowy Dzień Chorego wspomnienie
Matki Bożej z Lourdes

Obchody Światowego Dnia Chorego rozpoczną się 7 lutego br. i potrwają do liturgicznego wspomnienia Matki Bożej z Lourdes 11 lutego. Głównym uroczystościom w Altötting w Bawarii przewodniczyć będzie przewodniczący Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia i Chorych – abp Zygmunt Zimowski. W obchodach udział wezmą przedstawiciele Episkopatów Europy. Konferencję Episkopatu Polski reprezentować będzie przewodniczący Zespołu ds. Służby Zdrowia i Chorych przy KEP,  bp Stefan Regmunt.

Z woli ojca świętego Benedykta XVI na mocy dekretu Penitencjarii Apostolskiej w każdym z tych pięciu dni wierni będą mogli otrzymać odpust zupełny. Pod zwykłymi warunkami (stan łaski uświęcającej, komunia eucharystyczna, brak przywiązania do jakiegokolwiek grzechu i modlitwa w intencjach Ojca Świętego – Ojcze nasz, Wierzę w Boga i wezwania Matki Bożej) odpust uzyskają:

 

  • osoby, które będą pobożnie uczestniczyć w nabożeństwie związanym
    z obchodami Dnia Chorego,
  • osoby, które opiekując się chorymi w szpitalach i domach nie mogą wziąć udziału w żadnym z nabożeństw. Obok właściwej dyspozycji duchowej warunków konieczna jest przynajmniej kilkugodzinna opieka nad chorymi oraz postanowienie spełnienia innych warunków odpustu, gdy tylko będzie to możliwe,
  • osoby, które z powodu choroby czy wieku nie mogąc uczestniczyć
    w nabożeństwach, będą łączyć się z nimi duchowo (również z pomocą transmisji telewizyjnych i radiowych), a także modlić za wszystkich chorych, ofiarując Bogu swe cierpienia fizyczne i duchowe, bez przywiązania do żadnego grzechu i z gotowością spełnienia innych warunków, gdy to będzie możliwe.

Odpusty cząstkowe w dniach od 7 do 11 lutego mogą uzyskiwać wszyscy wierni, ilekroć ze skruchą w sercu modlić się będą za chorych.

Parafialne obchody Światowego Dnia Chorych powinny uwzględnić posługę wobec chorych w ich domach rodzinnych, jak i w szpitalach oraz placówkach opiekuńczych na terenie parafii. Warto zaplanować Eucharystię z udziałem chorych i ich opiekunów, podczas której można udzielić sakramentu chorych.